بیان دغدغه های فعالان اقتصادی و صادرکنندگان از سوی جناب آقای مهندس بابازاده ریاست اتحادیه در نشست کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان

برگزاری نمایشگاه کالاهای ایرانی در تاجیکستان با محوریت خراسان رضوی:

نشست کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد روز گذشته با حضور سفیر ایران در تاجیکستان برگزار شد و در آن اعضا بر ضرورت حفظ نقش مهم خراسان رضوی در تجارت با این کشور تاکید کردند و از برنامه های پیش رو برای افزایش این تعاملات با اولویت خراسان رضوی سخن گفتند.  «محمدتقی صابری» سفیر ایران در تاجیکستان در این نشست گفت: به زودی نمایشگاه اختصاصی کالاهای ایرانی با محوریت خراسان رضوی در دوشنبه پایتخت کشور تاجیکستان برپا می‌شود.  صابری افزود: یکی از زمینه‌های بهبود روابط اقتصادی بین دو کشور ایران و تاجیکستان، موافقت طرف تاجیک با برگزاری نمایشگاه اختصاصی کالاهای ایرانی در دوشنبه پایتخت کشور تاجیکستان است که وزارت امور خارجه در این زمینه پیگیری‌های زیادی انجام داده است. صابری افزود: تاجیک‌ها تمایل زیادی به دریافت خدمات فنی و مهندسی از سوی ایران دارند و سطح کیفی خدمات فنی و مهندسی شرکت‌های ایرانی را بالاتر از شرکت‌های دیگر کشورها می دانند. وی ادامه داد: از آن جا که کشور تاجیکستان در حال گذار از اقتصاد کشاورزی به سمت اقتصاد کشاورزی – صنعتی است از ایران خواسته که ۶۰ تا ۷۰ درصد از نمایشگاه اختصاصی کالای خود در دوشنبه را به کالاها و توانمندی‌های خود در حوزه کشاورزی صنعتی اختصاص دهد. سفیر ایران در تاجیکستان ظرفیت بالقوه و بالفعل گردشگری در تاجیکستان را از دیگر ظرفیت‌های این کشور دانست و ادامه داد: یکی از اقدامات ایران در این حوزه برقراری پرواز مستقیم بین تهران – دوشنبه و مشهد- دوشنبه بوده است تا بستر لازم برای افزایش گردشگران تاجیک در ایران فراهم شود.
آمادگی خراسان رضوی برای توسعه تجارت با تاجیکستان
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار نیز در این نشست گفت: خراسان رضوی آمادگی دارد در تجارت با تاجیکستان همچنان پیشرو باشد و سیاست‌های وزارت امور خارجه در توسعه روابط با آن کشور را پیش ببرد که بهترین روش در این زمینه استفاده از توان بخش خصوصی است.  «علی رسولیان» افزود: خراسان رضوی همواره در زمینه ارتباط تجاری با کشور تاجیکستان پیشرو بوده است و بهترین بازرگانان ایرانی در آن کشور از این استان هستند. معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: آمارها گویای کاهش صادرات این استان به کشور تاجیکستان طی چند سال اخیر است و برای بهبود این آمار باید موانعی که در مسیر تجارت با آن کشور وجود دارد، برداشته شود. وی راه‌اندازی دفتر اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی در تاجیکستان، راه اندازی اتاق بازرگانی مشترک در تاجیکستان و افتتاح چند واحد مرغداری در آن کشور را از دستاوردهای این استان در تاجیکستان بر شمرد.
راهبردهای وزارت خارجه برای توسعه تجارت
رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور نیز در این نشست گفت: بخشی از تجارت ایران با حوزه آسیای مرکزی توسط خراسان رضوی انجام می گیرد و امید است با راهبردهایی که وزارت امور خارجه در پیش گرفته، تجارت با تاجیکستان توسعه یابد. «غلامعباس ارباب خالص» افزود: تحولات اخیر و عضویت ایران در شورای حمل و نقل ریلی سی.آی.اس، ارتباطات حمل و نقلی ما را توسعه خواهد داد و در تجارت با کشور تاجیکستان نیز اثرگذار خواهد بود. وی اضافه کرد: برپایی نمایشگاه اختصاصی کالای ایران در دوشنبه، محرک خوبی در سرعت بخشیدن به تجارت خراسان رضوی با کشور تاجیکستان خواهد بود و کالاهای مزیت دار ایران را معرفی خواهد کرد. «حمید بابازاده» رئیس اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: یکی از مهم ترین مشکلات صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی خراسان رضوی، دریافت نکردن ضمانت نامه‌های بانکی است که لازم است دولت ایران برای برطرف کردن این مشکل اقدام کند. «محمد حسین روشنک» رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز با اظهار خرسندی از موافقت دولت تاجیکستان با برپایی نمایشگاه اختصاصی کالای ایرانی با محوریت خراسان رضوی گفت: در حوزه تجارت با تاجیکستان با مشکلات مختلفی مواجه ایم که یکی از آن ها، روابط دو کشور تاجیکستان و ترکمنستان است و این امر باعث شده تا مسیر صدور کالاهای صادراتی ایران دستخوش مشکلات و تغییراتی شود و بر حجم زمان و هزینه افزون شود. روشنک تصریح کرد : چالش های ما در بخش تجارت و بازرگانی، ناشی از خلأ نگاه لجستیکی به این حوزه بوده و ظرفیت شرق کشور در این عرصه مغفول مانده است.

 

آدرس اینترنتی صحبت های ایشان در روزنامه خراسان رضوی:

http://khorasanrazavi.khorasannews.com/newspaper/page/20231/1/227283/0