عمان می‌تواند در شرایط تحریم به پایگاه صادراتی ایران تبدیل شود.

محسن ضرابی در نشست معرفی ظرفیت‌های تجاری در عمان

عمان می‌تواند در شرایط تحریم به پایگاه صادراتی ایران تبدیل شود

نشست معرفی ظرفیت‌های تجاری، مشوق‌ها و قوانین سرمایه‌گذاری خارجی در عمان و مناطق آزاد این کشور به همت اتاق مشترک ایران و عمان برگزار شد. هدف از این نشست آشنایی تشکل‌ها با زمینه‌های تجاری و سرمایه‌گذاری در عمان بود.

تشریح وضعیت کسب‌وکار، معرفی ظرفیت‌ها و زمینه‌های تجارت و سرمایه‌گذاری در عمان، موضوعی بود که طی نشستی با حضور نمایندگان تشکل‌های مختلف اقتصادی به همت اتاق مشترک ایران و عمان، مطرح شد.

محسن ضرابی، رئیس اتاق مشترک ایران و عمان در این نشست تأکید کرد: به منظور آشنایی بیشتر تجار و سرمایه‌گذاران ایرانی با بازار عمان تصمیم گرفتیم، جلسه‌ای را ترتیب دهیم و از تشکل‌های تخصصی علاقه‌مند به حضور در بازار عمان دعوت کنیم تا با محیط کسب‌وکار، مشوق‌ها و قوانین تجاری این کشور بیشتر آشنا شوند.

بر اساس اظهارات این فعال اقتصادی، روابط سیاسی ایران و عمان از سال‌ها قبل در حد عالی و مطلوب بوده است و انتظار می‌رود در چنین وضعیتی، روابط اقتصادی دو کشور نیز روند صعودی داشته باشد. هرچند متأسفانه آن‌طور که باید، نتوانسته‌ایم از ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور بهره ببریم.

او به وضعیت تجارت بین دو کشور اشاره و تصریح کرد: در سال ۱۳۹۷ حجم صادرات ایران به عمان بالغ بر ۱۴۶ میلیون دلار بوده که خوشبختانه با تلاش‌های اتاق مشترک در سال ۹۷ این رقم به ۷۲۸ میلیون دلار رسیده است.

ضرابی از تدوین نقشه راهی برای توسعه تجارت بین ایران و عمان از سوی اتاق مشترک در سال ۹۲ خبر داد و گفت: در آن سال با توجه به آمارهای موجود تصمیم گرفتیم، مشکلات و موانعی که بر سر راه مناسبات بین ایران و عمان بود را شناسایی کنیم و با ارائه راهکار برای هر کدام، زمینه توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور را مهیا سازیم. خوشبختانه امروز روادید با هزینه کم و با سرعت بالاتری برای تجار ایرانی صادر می‌شود. همچنین خط مستقیم کشتیرانی بین چندین بندر ایران و عمان و خط هوایی مستقیم بین تعدادی از شهرهای دو کشور برقرار است.

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان اشاره‌ای هم به وضعیت واردات ایران از عمان داشت. بر اساس آنچه گفته شد در سال ۹۲ میزان واردات ایران از این کشور ۷۵ میلیون دلار بوده که در سال ۹۷ به ۴۳۳ میلیون دلار رسیده است. در مجموع حجم تجارت ایران و عمان در سال ۹۷ به یک میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار می‌رسد.

وی در ادامه به روابط سیاسی این کشور با کشورهای مختلف دنیا اشاره و عمان را پایگاه خوبی برای صادرات مجدد کالا به ویژه در شرایط تحریمی حاکم بر ایران، معرفی کرد. به اعتقاد او عمان به دلیل عضویت در سازمان جهانی تجارت و داشتن موافقت‌نامه تجارت آزاد با بسیاری از کشورهایی که به دلیل سیاسی قادر به ارتباط با آنها نیستیم، می‌تواند محل خوبی برای صادرات مجدد کالاهای ایرانی به بازارهای مختلف دنیا باشد.

ضرابی خاطرنشان کرد: برای ورود به این بازار بهترین راه، حضور در ۸ نمایشگاه تخصصی است که به همت دولت عمان برگزار می‌شود. همچنین زمینه‌های سرمایه‌گذاری در این کشور نیز مهیا شده است. طی مذاکراتی که بین مقامات دولتی دو کشور انجام شده، ایرانی‌ها می‌توانند با احراز شرایطی مشخص در سرزمین اصلی و یا مناطق آزاد عمان سرمایه‌گذاری کنند. در حال حاضر در مناطق آزاد می‌توان با ۱۰۰ درصد سهام خارجی، وارد شد؛ این مشوق از ژانویه ۲۰۲۰ در سرزمین اصلی نیز اجرا خواهد شد.

در ادامه آرزو جمالی، دبیر اتاق مشترک ایران و عمان به تشریح چارچوب‌های مالیاتی، گمرکی، ثبت شرکت در مناطق آزاد، شهرک‌های صنعتی و سرزمین اصلی و شیوه‌های سرمایه‌گذاری، پرداخت.

بر اساس اظهارات او سهم ایران از کل واردات بازار عمان ۳٫۶ درصد است که می‌تواند تا ۱۰ درصد نیز افزایش پیدا کند. عمده کالاهایی که از ایران به عمان صادر می‌شود شامل صنایع پایین دستی نفت، قیر، آهن، فولاد، مصالح ساختمانی، مواد غذایی، میوه و محصولات کشاورزی می‌شود. انواع محصولات وارداتی از عمان هم قطعات یدکی، سنگ‌های قیمتی، محصولات دارویی و در گذشته انواع خودرو بوده است.

جمالی در ادامه به معرفی سه منطقه آزاد صحار، صلاله و دقوم و ویژگی‌های سرمایه‌گذاری در هرکدام از آنها پرداخت.

در پایان نیز فرصتی برای طرح سئوالات و ابهامات نمایندگان تشکل‌ها برای حضور مؤثر در بازار عمان فراهم شد.