تراز بازرگانی خراسان رضوی به بیش از یک میلیارد دلار رسید

ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: با توجه به مقایسه ارقام صادرات و واردات کالا، تراز بازرگانی خارجی گمرکات استان طی ۱۱ ماهه امسال مثبت و معادل یک میلیارد و ۷۶۴ میلیون دلار است.

امید جهانخواه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دو میلیون و ۶۸۱ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۷۴ میلیون دلار طی ۱۱ ماهه امسال از گمرکات و بازارچه های مرزی استان صادر شد که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در وزن ۳۹ درصد و در ارزش ۱۷ درصد افزایش داشت.
وی ادامه داد: طی ۱۱ ماهه سال گذشته کالاهای صادر شده از گمرکات و بازارچه های مرزی خراسان رضوی یک میلیون و ۹۳۱ هزار تن وزن و یک میلیارد و ۷۷۰ میلیون دلار ارزش داشته اند.
ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: عمده اقلام صادراتی از خراسان رضوی طی ۱۱ ماهه امسال زعفران، کفپوش و سیب بود که بیشتر به کشورهای افغانستان، ترکمنستان، عراق و امارات متحده عربی صادر شد.
جهانخواه افزود: از کل ارزش صادرات غیرنفتی در ۱۱ ماهه امسال ۱۰ میلیون و ۶۱۶ هزار دلار از محل تجارت چمدانی و ۴۸ میلیون و ۴۲۰ هزار دلار از محل تجارت بازارچه های مرزی باجگیران و دوغارون حاصل شده است.
ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: ۲۴۰ هزار تن کالا به ارزش ۳۱۰ میلیون دلار طی ۱۱ ماهه امسال هم از گمرکات و بازارچه های مرزی به استان وارد شد که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در وزن ۲۳ درصد و در ارزش ۹ درصد کاهش داشت.
جهانخواه میزان واردات کالا از گمرکات و بازارچه های مرزی استان طی ۱۱ ماهه سال گذشته را ۳۱۲ هزار تن به ارزش ۳۴۱ میلیون دلار ذکر کرد.
وی افزود: عمده اقلام وارداتی در ۱۱ ماهه امسال به خراسان رضوی پنبه، برنج، واگنهای روباز و لوبیا چیتی بود و عمده کشورهایی که در این مدت به استان خراسان رضوی کالا صادر کردند نیز ترکیه، امارات متحده عربی، فدراسیون روسیه و ازبکستان بودند.
ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: دو میلیون و ۵۷۰ هزار و ۲۹ نفر طی ۱۱ ماهه امسال از طریق گمرکات مرزی و فرودگاه مشهد تردد داشتند که از این تعداد یک میلیون و ۲۸۶ هزار و ۹۰ نفر وارد کشور و یک میلیون و ۲۸۳ هزار و ۹۳۹ نفر از کشور خارج شدند.