سالانه ۱میلیارد و ۳۰۰میلیون تن غذا دور ریخته می‌شود

بررسی پایگاه خبری اتاق ایران از گزارش اکونومیست
سالانه ۱میلیارد و ۳۰۰میلیون تن غذا دور ریخته می‌شود

اکونومیست در گزارشی توضیح می‌دهد که چرا دورریز غذایی برای سیاره زمین بد است.

کلم بروکلی که دیگر میلی به خوردن آن نداشتید را در بشقاب می‌گذارید؛ این کار تنها یک رفتار اشتباه نیست بلکه رفتاری بد نسبت به سیاره زمین به شمار می‌آید. بررسی‌های پایگاه خبری اتاق ایران از گزارش اکونومیست نشان می‌دهد حدود یک‌سوم غذای موجود در جهان یعنی ۱میلیارد و ۳۰۰میلیون تن هر سال به هدر می‌رود. ارزش اقتصادی غذایی که دور ریخته می‌شود ۷۵۰میلیارد دلار است. تأثیر محیط‌زیستی این مسئله چیست؟

دورریز غذایی در آلودگی نقش مهمی را ایفا می‌کند. ابتدا نوعی سوخت و انرژی نیاز است تا بتوان غذا را آماده کرد. برای تهیه هر غذایی مقداری گاز گلخانه‌ای وارد جو زمین می‌شود. انتشار گاز از طریق دورریز مواد غذایی در سال حدود ۳میلیارد و ۳۰۰میلیون تن است؛ اگر این میزان گاز را تنها یک کشور تولید می‌کرد سومین کشور آلاینده جهان بعد از چین و امریکا می‌شد. علاوه بر هوا، آب نیز وجود دارد. برای هر غذایی که می‌خوریم مقدار زیادی آب مصرف شده‌است. شاید باور نکنید که گوشتی که داخل بشقاب خود می‌گذارید و نمی‌خورید چقدر آب مصرف کرده‌است تا به آن بشقاب در دستان شما برسد. تولید هر کیلوگرم غلات هزار و ۵۰۰لیتر آب مصرف می‌کند. هر کیلو گوشت گاو نیز ده برابر بیشتر آب مصرف می‌کند.

۸۸میلیون تن غذا در اروپا هدر می‌رود

دورریز غذایی در حقیقت مشکل عمده کشورهای ثروتمند است. در این کشور مصرف‌کننده بدون نگرانی هر مقدار که مایل باشد از مواد غذایی مصرف می‌کند. برای مثال مصرف‌کنندگان تنها در اروپا مسئول ۸۸میلیون تن غذای دور ریخته شده در هر سال هستند. اما کشورهای کم‌درآمد نیز با برخی مشکلات پایه‌ای مواجه هستند. برای مثال در هند حدود ۴۰درصد از مواد غذایی در جاده‌های ناصاف تلف می‌شود.

اما به صورت کلی این افراد ثروتمند در کشورهای پردرآمد هستند که مسئول بخش عمده دورریز غذا در جهان هستند. به این ترتیب همین افراد باید در اولویت اصلاحات قرار بگیرند. شاید لازم باشد این افراد فرهنگ خود را اصلاح کنند و بشقاب‌های مصرفی خود را کوچک‌تر کنند. برخی کشورها مانند ایتالیا نیز از طریق قانون وارد شده‌اند. فرانسه نیز پیش‌تر افراد به این خاطر جریمه کرده‌است. به هر حال دورریز غذایی می‌تواند به محیط‌زیست آسیب جدی وارد کند و علاوه بر آن امنیت غذایی آیندگان را نیز به خطر می‌اندازد.

منبع:
اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ایران