توضیحی در باره سفرهای کاری

دکتر جلال پور

توضیحی در باره سفرهای کاری:

درروزهاي آغازین سال جدید، به پاكستان واتريش سفر کردیم و در آخرين روزهاي فروردین، به بلغارستان رفتیم. شايد اين پرسش در ذهن برخی از شما عزیزان مطرح شود كه چرا به سفرهاي خارجي اهميت مي دهم و نسبت به دوران پیشین،، سفرهاي بيشتري را در برنامه دارم؟
در سال هاي گذشته به دليل تحريم ها ارتباط خانواده اقتصاد ملی از جمله اتاق ايران با كشورهاي دنيا كم شده بود. از سوی دیگر متاسفانه رسانه هاي بيگانه نيز چهره غير واقعي از كشور عزيزمان ترویج کرده اند. احیای ارتباط با اتاق های طرف کار ایرانیان و پرداختن به معرفي جمهوري اسلامي ايران از بعد اقتصادي و ارائه توانمندي هاي كشورمان دراين زمينه، پيش نياز ارتباط تجاري بين فعالان اقتصادي ما با ديگركشورهاست.
همچنين در۱۰ ماه گذشته، ده ها هيأت اقتصادي از كشورهاي مختلف به ایران سفر كرده و مطابق پروتکل موجود، از طرف های ایرانی دعوت کرده اند .هرچند پاسخ به همه اين دعوت ها امكان پذير نیست اما باید درطول هرماه حداقل به يكي از دعوت ها پاسخ گفت.
دليل ديگر اين سفرها،پرداختن به حل مشكلات مراودات اقتصادي با این كشورهاست. مسائلي چون مشكلات وموانع بانكي،بيمه اي،گمرگي واسناد و مدارك وگواهينامه هاي مورد نياز براي اين مراودات، باید با رايزني حل و فصل شود.
نباید فرض شود فعال اقتصادی ایرانی، یله و تنهاست. سازمان های ملی از سفارتخانه ها تا سازمان توسعه تجارت و اتاق موظفند در آن سوی مرزها در کنار تاجر و صنعتگر ایرانی ایستاده منافع مشروعش را پاس دارند.در این مسیر، مقامات دولتی و به خصوص شخص رئیس جمهور، دکتر ظریف و مهندس نعمت زاده را همراه می بینم. روزگاری تلاش یک دیپلمات ایرانی برای حمایت از یک شرکت ایرانی ، در برنده شدن در یک مناقصه ، نقطه اتهام بود. امروز قرارست این یک وظیفه سازمانی و نشانه انجام وظیفه فرض شود.
این فرهنگ جدیدی است که باید بسط یابد. ما هم تمام تلاش خود را در دیدار با سفرا و دیپلمات ها، برای کمک به نهادینه شدن این فرهنگ به کار می بریم.

به این ترتیب،اين كه اتاق ايران در سفرهاي رسمی مقامات و اعزام هيأت هاي اقتصادي همه توانش را به كارگيرد،ضرورتي عيرقابل انكاراست.
البته اين امرنبايد از حضورفعال اتاق درحل و فصل مسائل ومشكلات داخلي پيش روي بنگاه ها بكاهد و به همين دليل سعي ما براين بوده كه میان این دو،تعادل و توازن برقرار کنیم. همچنین تلاش کرده ایم تا این سفرها کم هزینه و حرفه ای انجام شود. از همتایان اروپایی ام آموختم اگر برنامه ریزی محتوایی مناسبی صورت پذیرد ، گاهی یک هیأت دو یاسه نفره حرفه ای برای یک کار بزرگ کافی است. آموخته ام بیشترین توفیق یک سفر کاری، مرهون کار کارشناسی، مذاکرات مکتوب و زمینه سازی قبل از سفر است. در سفر بلغارستان، ما تنها سه نفربودیم، اما همکاران زیادی در تمهید مقدمات آن فعال بوده اند. فشار کاری روی این سه نفر، زیادتر از معمول شد اما در انجام ماموریت ، شکر خدا، چیزی از کف نرفت.
دستاورد سفرها و گزارشي ازمذاكرات رادركانال تلگرامي به سمع ونظرعزيزان رسانده وازهرگونه پيشنهاد واظهارنظري استقبال مي كنم.البته چنانچه درآينده سفري داشته باشم سعي خواهم كرد قبل ازآن اطلاع رساني کنم تا اگر عزيزان،نقطه نظری دارند،از دید ما پنهان نماند.

دکتر جلال پور

گالری تصاویر خبر