روز نوشت سه شنبه بیست و چهارم تا پنجشنبه بیست و ششم فروردین ماه سال ۹۵(چهار ماجرای جنجالی در کشور)

حمید حسینی

روز نوشت سه شنبه بیست و چهارم تا پنجشنبه بیست و ششم فروردین ماه سال ۹۵

چهار ماجرای جنجالی در کشور
پایان این هفته مصادف با چهار واقعه ای است که فضای کشور را تحت تاثیر قرار داده.اولین آن باران های سیل آسا و طغیان رودخانه ها است که خسارت های زیادی را به برخی استان های جنوبی کشور وارد کرده است. و در نهایت موضوع چهارم، اعتصاب و توقف فعالیت کامیون داران درجنوب کشور است که واحدهای تولیدی و صادرات و واردات کشور را دچار مشکل کرده است.
سه شنبه را با جلسه، با نماینده یک گروه قطری آغاز کردم که شرکتی خوب و با سابقه در زمینه فنی و مهندسی است. این گروه در حال بررسی شرایط و زمینه های لازم برای حضور در بازار ایران بوده و آمادگی فایناس را دارد، با توجه به سابقه موفقی که این شرکت در احیای چاه های قدیمی نفت قطر دارند توصیه کردم در این زمینه فعال شوند.
سپس مصاحبه مفصلی با روزنامه «فاینانشیال» داشتم و در رابطه با موضوعات سیاسی، اقتصادی،بازار نفت و کنفرانس « فاینانشیال تایمز» در تهران گفتگو کردیم.
ایتالیایی ها در ایران و بخش خصوصی ناکام
روز چهارشنبه از صبح درگیر حضور هیات ایتالیایی در اتاق ایران بودم.سازماندهی و برنامه ریزی جلسه بسیار خوب بود و باید از تلاش دست اندرکاران این همایش خصوصا آقایان جلال پور و پور فلاح در برگزاری آبرومندانه آن تشکر کرد. حضور شرکت های توانمند و با سابقه ایتالیا در اتاق ایران و مذاکراتی که صورت گرفت، نوید بخش صف شکنی ایتالیا در بین کشورهای اروپایی برای ورود به بازار ایران است. ایتالیایی ها ضمن خرید نفت و مذاکره درباره گاز، ارتباطات بانکی را مد نظر دارند. «ساچه» نیز خط اعتباری چهار میلیارد یورویی برای ایران اختصاص داده. اما این که در مقابل تلاش هایی که اتاق بازرگانی انجام می دهد ، چقدر بخش خصوصی نفع خواهد برد جای تردید است. در این مرحله به نظر می رسد منابعی که وارد کشور می شود به طرف دولت و شرکت های دولتی سوق پیدا خواهد کرد و احتمالا چهار میلیارد یورویی هم که «ساچه» به ایران تخصیص می دهد عمدتا در جهت پروژه های نفتی ، راه آهن و پتروشیمی هزینه خواهد شد و بخش خصوصی در این مرحله سهمی نخواهد داشت. بخش خصوصی باید فکری برای خود کند و خیلی امیدوار به مذاکرات این چنینی نباشد، ضمن این که باید در این نشست ها حضور داشته و خواسته های خود را اعلام کند.
تفاهم نامه های تشریفاتی ایتالیایی های صف شکن با ایرانی ها
در پایان نشست یکسری تفاهم نامه امضا شد که به نظر تشریفاتی بود و خیلی عملیاتی به نظر نمی رسید.
جالب این بود که صنایع مد ایتالیا، با اتحادیه صنفی پوشاک تفاهم نامه امضا کرد و خبری از اتحادیه و انجمن نساجی کشور نبود! از طرف دیگر اغلب جلسات در حوزه انرژی و زیر بنایی را مدیران دولتی اداره می کردند و بخش خصوصی در اداره جلسات و میزگردها نقشی نداشت. به نظر می رسد اتاق تنها جایگزین« سازمان توسعه تجارت» از نظر محل جلسات شده و هزینه ها را متقبل می شود.
پس از پایان نشست هیات ایتالیایی ، مصاحبه ای با خبرگزاری ایسنا داشتم. در این مصاحبه اعلام کردم که به نظر نمی رسد آثار برجام به زودی به بخش خصوصی برسد. بنابراین بخش خصوصی خود تلاش کند و زمینه را برای استفاده از برجام فراهم کند.
رییس اتاق تهران معلول ها را جایگزین علت ها کرد
از نکات دیگر در این هفته ، جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران بود.
رییس اتاق تهران به سه موضوع”رانت” “فساد” و “ارز تک نرخی” اشاره کرده و از دولت خواسته است که این موضوعات را به عنوان چالش های بخش خصوصی در دستور کار قرار دهد. ضمن احترامی که برای ایشان قائل هستم و معتقدم این موارد بخشی از مشکلات اقتصادی کشور است، ولی اعتقاد ندارم که مسئله اصلی کشور این سه موضوع است و این ها معلولند تا علت.کمبود نقدینگی، عدم بهره وری نیروی انسانی و سرمایه ، فضای نامساعد کسب و کار و حاکمیت نا مطلوب موضوعات به مراتب مهم تری برای بخش خصوصی کشور است.
ضمنا به نظر من دولت امسال هم نمی تواند با این قیمت نفت، ارز را تک نرخی کند. در شرایط فعلی اگر ارز تک نرخی یا کاهش نرخ ارز بازار آزاد تحقق یابد صادرات دچار مشکل خواهد شد و حذف ارز مبادله ای و رساندن آن به بازار آزاد باعث می شود واحدهای تولیدی که مواد اولیه خود را با این ارز تامین می کنند، توان رقابتی خود را بیش از پیش از دست دهند.
ماجرای فرانسوی ها و کارخانه های کابل سازی ایرانی
در پایان هفته نشستی با مدیران ارشد«نکسانس فرانسه» داشتم که در این هفته به ایران آمدند و از یکی از کارخانه های بزرگ کابل سازی بازدید داشتند. علاقه مندند به مانند قبل از تحریم ها در ایران سرمایه گذاری کنند.
نا امیدی از حضور زنگنه در نشست دوحه
سوالی که امروز برای بسیاری از خبرنگاران حوزه نفت و انرژی مطرح است، حضور و یا عدم حضور ایران در طرح«فریز نفتی» در قطر است. در صورتی که این طرح با شکست مواجه نشود قطعا در بازار نفت جهان تاثیر خواهد داشت و باید شاهد افزایش قیمت نفت باشیم. امیدوار بودم اتفاقاتی در استانبول رخ دهد و آقای زنگنه در نشست “دوحه” حضور پیدا کند اما با توجه به اتمام «اجلاس سران کشورهای اسلامی» و تصویب بندهایی علیه ایران و حزب اللّه این احتمال وجود دارد که وزیر نفت در جلسه حضور پیدا نکرده و یکی از مدیرانش را به جای خود اعزام کند.
بلاتکلیفی طرح جامع انرژی کشور
این هفته نشستی با«آقای دکتر ایرانمنش مدیر مرکز مطالعات بین الملل انرژی» داشتم و اطلاعات مفیدی درباره«طرح جامع انرژی کشور» و «سند انرژی» کسب کردم. متاسفانه با وجود اینکه این طرح با سفارش وزارت نفت آماده شده ولی برای تصویب و نهایی کردن آن اقدام جدی صورت نگرفته است. به نظر می رسد برنامه ای برای اداره کشور بر اساس«طرح جامع انرژی کشور» وجود ندارد و اختلاف دیدگاه ها بین دو وزارت خانه نفت و نیرو باعث شده است که وزارت نیرو در صدد ارائه طرح جدید برآید. امیدوارم دولت و به خصوص معاون اول رئیس جمهور این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد و یا مجلس به طور جدی در برنامه ششم توسعه نگاه ویژه ای به این سند داشته باشد تا مطالعاتی که برای آن چندین سال وقت و هزینه صرف شده است به جایی برسد.
کتک خوردن مفصل راننده کامیون از هم صنفانش
رانندگان خودروهای سنگین هم خواهان افزایش ۴۰ درصدی کرایه حمل بار هستند و با توجه به اینکه مورد موافقت قرار نگرفته است در بسیاری از استان های جنوبی کامیون ها را متوقف و از رفت و آمد آن ها نیز جلوگیری می کنند. یکی ازکامیون هایی که از کارخانه نساجی ما در شمال محموله ای را به کارخانه ای در یزد بارگیری کرده بود پس از تخلیه بار و حین برگشت با حمله سایر رانندگان مواجه و کتک مفصلی می خورد که چرا اقدام به حمل بار کرده است. امیدوارم با مذاکراتی که وزارت راه با رانندگان انجام می دهد، این مسئله را که باعث افزایش هزینه واحدهای تولیدی می شود را برطرف کند.
پایان

حمید حسینی

گالری تصاویر خبر