امضای ۱۲ قرار داد و سند همکاری میان ایران و ایتالیا

محسن جلال پور

امضای ۱۲ قرار داد و سند همکاری میان ایران و ایتالیا

امروز در اتاق ایران میزبان آقای ماتئو رنتسي نخست وزير ايتاليا بودیم كه همراه با فعالان اقتصادي اين كشور به اتاق ايران آمدند.
در سخنرانی ام از نخست‌وزیرایتالیا که به شکلی هوشمندانه برای گسترش روابط دو کشور تلاش می کند تشکر کردم.

این هم متن سخنرانی ام:
ما شاهد آن هستیم که شخص نخست‌وزیر در مورد تامین منابع مالی، حذف موانع ارتباطات بانکی و تحقق پوشش بیمه صادرات به طور موثر، سعی کردند که نه‌تنها اعضای کابینه، بلکه ساختارهای مالی و اعتباری کشور ایتالیا را به عرصه بیاورند. از این نظر من فکر می‌کنم باید گفت که عملکرد دولت ایتالیا از فرصت بزرگ بازار ایران بهتر از غالب دولت‌های اروپایی بوده است. شکی نیست که فرصت‌های متنوع و بزرگ بازار ۸۰میلیونی و حوزه نفوذ چند صد میلیون نفری ایران در منطقه، توجه همه شرکت های معظم بین المللی را جلب کرده است. اما این علاقه تا وقتی که بسترهای لازم مالی، اعتباری، بیمه‌ای و حقوقی از طرف دولت‌های دو طرف آماده نشود ،در واقع نمی‌تواند به قراردادهای بزرگ و پرسود تبدیل شود که در دو کشور ایجاد اشتغال و تحرک اقتصادی کند.
بر این باورم که سیاست خردمندانه عالیجناب رنتسی در تمرکز در این حوزه سبب خواهد شد شرکت‌های ایتالیایی سهم بزرگ‌تری از این فرصت‌های اشتغال و تولید ثروت را برای مردم ایتالیا به ارمغان ببرند.
هنوز بسیاری از این مشکلات در این عرصه حل نشده و باید این سیاست کارگشا همچنان در اولویت برنامه‌های دولت محترم ایتالیا باقی بماند.من از سوی بخش خصوصی ایران و بنگاه‌های ایرانی از این سیاست خردمندانه تشکر می‌کنم و خواستار تداوم آن هستم.
دیروز در نهاد ریاست‌جمهوری ایران، شش قرارداد مهم امضا شد و امروز در این جلسه نیز ۱۲ سند دیگر امضا می‌شود. اینها غالباً اسناد عملیاتی نهایی هستند که اجازه می‌دهند عملاً کار دو طرف روی زمین شروع شود و برکات این همکاری به مردم دو طرف برسد. این مساله نشان می‌دهد که اعزام هیات‌های عالیرتبه به ایران و سفر هیات بزرگ اقتصادی ایران در معیت آقای رئیس‌جمهور به رم در جهت درستی حرکت کرده و میوه‌های مفیدی به بار آورده است. اما به عنوان کسی که در دو سال گذشته از نزدیک در صحنه توسعه روابط اقتصادی دو کشور حضور دارد بر این باورم آنچه تا به امروز عمل کردیم در مقابل فرصت‌هایی که کار دو اقتصاد بزرگ ایران و ایتالیا می‌تواند برای بنگاه‌های ما ایجاد کند، تنها قدمی کوچک از راهی طولانی است.
ساختار اقتصادی دو کشور این امکان را می‌دهد که ما در عرصه‌های متنوعی همکاری‌های متعددی داشته باشیم. این نه فقط وظیفه دولت‌هاست که بسترهای لازم را آماده سازند و نه‌تنها وظیفه بنگاه‌ها که با جدیت فرآیند شناسایی بازار تا اخذ قرارداد را پیگیری کنند بلکه سازمان‌های بالادستی بخش خصوصی هم موظف هستند با رویکردی حرفه‌ای و جدی برای این روند بسترسازی کنند. حضور فعال اتاق ایران و کون‌فین‌دوستریا و اتاق‌های مشترک دو کشور در مدیریت هیات‌های اقتصادی دو طرف نشان‌دهنده آن است که این نقش در حال اجرا شدن است. من و همتای ایتالیایی‌ام در این موضوع تفاهم داریم که ما هم تلاش‌هایمان را برای ارتقای روابط اقتصادی دو ملت بزرگ ایران و ایتالیا تشدید کنیم.
در پایان بار دیگر از حضور عالیجناب رنتسی، مقامات عالیرتبه دو کشور و سازمان‌های بخش خصوصی کشور ایتالیا و بالاخص تک‌تک کارآفرینان و مدیران اقتصادی ایرانی و ایتالیایی در برنامه امروز تشکر می‌کنم.

محسن جلال پور

گالری تصاویر خبر