گلایه رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی ایران در خصوص سیاست آلمان

محسن جلال پور

گلایه از سیاست آلمان

دربرنامه های فشرده دیروز، دو ديدار خارجي هم داشتم. اول ديدار با وزيركشاورزي آلمان وهيأت همراه و بعد ديدار با وزيرخارجه استوني. هردو ديدار با حضورجمعي از فعالان اقتصادي دو کشور برگزار شد.
درديدار با وزيركشاورزي آلمان با اشاره به اين نكته كه زيربناي فعالیت های مشترك دو کشور، حل مشكلات بانكي و بيمه اي است، ازنحوه برخورد مؤسسه های بانكی و بيمه ای آلمان درطول مدت تحريم گلايه جدي كرده و گفتم:
در زمان تحريم، تجارت موادغذايي هيچ گونه محدوديت تحريمي نداشت و انتقال وجه آن هم با ارائه مدارك مستند، آزاد بود اما آلمان در مقابل انتقال وجه صادرات محصولات غذایي از ايران، محدوديت جدي قائل شد و بدتر اين كه اكنون نيز اين محدوديت ها را اعمال مي كند. رئيس كميسيون كشاورزي اتاق ايران نيز با اشاره به همين نوع سخت‌گيري ها به وزير آلمانی گفت:شواهد نشان می دهد آمریکایی ها در دوره تحریم، خیلی از محصولات آلماني را با واسطه به بازار ایران می فرستادند درحالي كه ما نمی توانستیم از آلمان خرید کنیم.
با وجود این گلایه ها، دیدار با وزيركشاورزي آلمان، امیدوار کننده هم بود. این را از عکس العمل های ایشان و هیأت همراه در باره همكاري دو کشور براي سرمايه‌گذاري مشترك درزمينه هاي آب،پساب،آب شيرين كن،تكنولوژي هاي نوين كاشت، گردشگری کشاورزی ،محيط زيست، بذر و نهال و انتقال تكنولوژي هاي نوین متوجه شدیم.
هم چنين درخواست من مبني بر اهمیت شکل گیری همكاري بين المللي براي حل مسائل زيست محيطي منطقه ازجمله ريزگردها با استقبال ایشان مواجه شد.
در پايان هم ايشان قول داد حل مسئله بانكي را به عنوان یک اولويت، دركابينه آلمان مطرح و پي گيري جدي کند تا آلمان در اين زمينه از اتريش و ايتاليا عقب نماند.

محسن جلال پور

گالری تصاویر خبر